Pokaż wyniki od 1 do 10 z 424

Wątek: [akustyk] z podrozy po Europie

Widok wątkowy

  1. #34
    Coś już napisał
    Dołączył
    Apr 2014
    Miasto
    Muzkol
    Posty
    98

    Domyślnie Odp: [akustyk] z podrozy po Europie

    fajowe pocztowki, ladne swiatlo zlotego kwadransu.

    ale mam kilka uwag.
    w krajobrazie praktycznie od dobrych paru lat (hmmm, wiecej niz dekada?) unikam kadrow pionowych (srednio robie jeden pion na jakies dwa tysiace poziomych). dlaczego? otoz dlatego, ze czlowiek widzi swiat poziomo - zeby sie o tym przekonac to wystarczy wyciagnac rece w bok i poruszac palcami patrzac w przod. wiekszosc z nas zauwazy ten nikly ruch, i to nawet wtedy gdy lekko wygniemy rece do tylu. sprobujcie zrobic to samo z rekami ustawionymi przed soba w pionie, jedna w gorze, druga w dole. kat widocznosci poziomo ustawionych rak to ponad 180*, kat rak ustawionych pionowo to jakies 90-110*. ergo ewidentnie kadr 2:1 w poziomie. w koncu oczy mamy ustawione w poziomie i choc sa okragle, to powieki przymykaja je rowniez w pozioma szparke.
    (mam taka teoryjke, ze to wynik setek tysiecy lat biegania po stepie w pogoni za zwierzyna.)

    drugi argument (ktory dolaczyl stosunkowo niedawno) przeciw pionowi to fakt, ze pstrykacze telefoniczni wszystko robia w pionie, a jak wspominalem gdzie indziej, przekora to moje drugie imie. a juz najgorzej, gdy filmuja w pionie. jakby nigdy w kinie nie byli, albo filmu zadnego nie ogladali.
    wiec pionowy kadr uzywam tylko w wyjatkowych sytuacjach (np. wnetrze gotyckiego kosciola czy zblizenie na turnie typu nasz tatrzanski mnich).
    oczywiscie podkreslam, ze mowimy tu glownie o fotografii krajobrazu. fotografia, ktora ja nazwyam "kreatywna", rzadzi sie swoimi prawami.

    i tak:
    2 - wbrew pozorom i szerszemu ujeciu zniknela przestrzen, zrobilo sie niemal klaustrofobicznie.
    5 - tu rowniez przestrzen wsiakla, choc wydaje sie, ze jest duzo pustki dookola. ale to raczej wlasnie pustka, ktora odciaga wzrok od istoty czyli centrum, a nie przestrzen podkreslajaca to centrum. a jesli juz pion, to ten kosciolek mudsialby byc na pierwszym planie, wtedy mialo by to wiecej sensu.
    7 - az sie prosi, zeby ten plot rozciagnac w poziom, lewy koniec kadru ok, a prawy wyglada jak uciety.

    za to "te same" kadry poziome sa super. moze jedynie w 3 nieco bym podniosl linie horyzontu, bo wyglada troche jakbys sie nie bardzo mogl zdecydowac czy groza nieba czy quasi sielanka na ziemi. ewentualnie radykalnie obnizyl horyzont, zeby wyciagnac groze.

    najbardziej mi sie 1 i 6 podoba (w szostym denerwuje mnie samolot; czasem usuwam takie "paprochy", bo nie sa one czescia tego krajobrazu, to chwilowi intruzi).

    przejrzalem wyrywkowo kilka stron do tylu pod wzgledem pion/poziom. wieekszosc masz w poziomie, a te, ktore sa w pionie spokojnie mozna by wykadrowac w poziom rowniez. jest kilka ewidentnie pod pion, ale to wyjatki, np. detal dachu i drzwi stad: https://www.canon-board.info/threads...=1#post1391956 czy 9 stad: https://www.canon-board.info/threads...=1#post1377142 - to ostatnie super. ale najbardziej podobaja mi sie te twoje przygmlone - i choc sa przymglone, to widac w nich i przestrzen, i wbrew pozorom oraz na przekor mgle - przejrzystosc.


    uwagi pozafotograficzne:
    https://www.canon-board.info/threads...=1#post1437213
    4 - to nie rysy, to piramida krywania i mur hrubego.
    https://www.canon-board.info/threads...=1#post1451360
    doberdol, bylem tam nascie lat temu oraz rok temu. ostatnio wlasciwie nie tyle "w" co "nad" (na grani granicznej). kiedys pasterska osada na koncu swiata, dzisiaj kurort, w ktorym na srodku doliny blyszczy sie na niebiesko... basen. to jakis dramat jest. albancom ewidentnie kasa uderzyla do glowy.
    Ostatnio edytowane przez mazeno ; 30-04-2024 o 10:15
    pzdr -
    mazeno

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •