Strona 3 z 9 PierwszyPierwszy 12345 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 82

Wątek: Najtrwalsze nośniki

  1. #21
    Pełne uzależnienie Awatar adawro
    Dołączył
    Jul 2011
    Miasto
    Ursynów
    Wiek
    49
    Posty
    1 030

    Domyślnie Odp: Najtrwalsze nośniki

    Moje rozkminy w temacie.
    Co do płyt. Do około roku 2000 używałem do archiwizacji danych CD-R Verbatim, z granatowo-filetowym obszarem zapisu. Trzymają dane do dziś.
    Zdjęć na nich z tamtych lat nie trzymałem bo wtedy jeszcze używałem tylko kliszy przechowywanych w klaserach, które zeskanowałem wiele lat później

    Potem rynek został zalany tanimi płytami (z jasnoniebieskimi lub złotawo srebrnymi obszarami zapisu) a te droższe i lepsze rzadko były na stanie w sklepach. Tanie płyty jak się okazało po roku były w większości nieczytelne.

    NAS używam do bieżącej obróbki danych lub odtwarzane multimedia przez DLNA

    Rozważałem taśmy i biblioteki taśmowe ale jeszcze nie dotarłem do progu opłacalności.
    Obecnie nie nagrywam płyt bo dane idą w terabajty i płyty zajmowałyby kilka razy więcej miejsca w szafie.
    Tak jak przedpiszczy, kupuje regularnie nowe dyski twarde (talerzowe) na nowe dane a czasami aby skopiować ze starych na te nowe. Oczywiście wszystko w kilku kopiach. Dyski SSD póki co mają słaby współczynnik ceny do pojemności oraz wątpię w ich trwałość zapisu, ale oczywiście to się może niedługo zmienić. Wtedy może przejdę z HDD na SSD
    1DX + 50L

  2. #22
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    May 2018
    Posty
    1 334

    Domyślnie Odp: Najtrwalsze nośniki

    Cytat Zamieszczone przez Przemek_PC Zobacz posta
    A ja odwrotnie, cieszę się niesamowicie że zachowałem RAW-y jeszcze z 10D z 2004 roku bo mogę je w obecnej wersji LR na nowo obrobić z lepszą jakością jak i innym spojrzeniem na temat obróbki zdjęć niż 20 lat temu.
    +1 mam to samo - odrawiarki jednak technologicznie idą do przodu, powoli bo powoli ale jednak to widać - tylko RAWY - dyski są tanie
    EOS 3, 5D, R5

  3. #23

    Domyślnie Odp: Najtrwalsze nośniki

    Ja na płytach CD-R, BlueRay itp bardzo się przejechałem.
    Przy przegrywaniu 5-6 letniego archiwum na HDD okazało się że z kilkunastu 2 były zupełnie nieczytelne.

    Obecnie przechowuję na redundantnych HDD (w NAS) - przy czym HDD zmieniam jak współczynniki SMART zaczynają wskazywać na zbliżającą się awarię.
    Dyski, których używam udaje się wtedy wymienić bez kosztów (Seagate).

    W ten sposób dane stopniowo migrują na nowsze nośniki.

    Poważnie zastanawiam się nad migracja do chmury/chmur.

    p,paw
    https://pawel.online | R5 | RF 14-35 f/4 L | RF 24-105 f/4 L | RF 70-200 f/4 L| RF 100-500 f/4.5-7.1 L | RF 50 f/1.8 STM | RF 1.4x | Na blogu: Huta od środka

  4. #24
    Początki nałogu Awatar tomphoto
    Dołączył
    May 2007
    Miasto
    51°45'23 19°25'49
    Posty
    413

    Domyślnie Odp: Najtrwalsze nośniki

    U mnie kopia kopi 3 lub 4 krotna na HDD, i odłączone od komputera, jeśli ich nie używam. CD, DVD, ulegają degradacji ale nie zawsze, mam dane które mają kilkanaście lat na nośnikach CD.
    http://www.tomphoto.pl Fotografujcie, jeżeli sprawia wam to radość.

  5. #25
    Pełne uzależnienie Awatar mxw
    Dołączył
    May 2005
    Miasto
    Poznań
    Posty
    2 297

    Domyślnie Odp: Najtrwalsze nośniki

    Cytat Zamieszczone przez Przemek_PC Zobacz posta
    A ja odwrotnie, cieszę się niesamowicie że zachowałem RAW-y jeszcze z 10D z 2004 roku bo mogę je w obecnej wersji LR na nowo obrobić z lepszą jakością jak i innym spojrzeniem na temat obróbki zdjęć niż 20 lat temu.
    +2 - też tak mam, i czasami wracam do starych RAWów - a jak szybko je się dziś wywołuje, np. takie 8 Mpx.


    Cytat Zamieszczone przez Makudonarudo Zobacz posta
    Tak. Najważniejsze zdjęcia - rawy można zostawić.
    No ale to trzeba selekcjonować, decydować.
    Zabierałem się do takich porządków już kilka razy.
    Zawsze w końcu taniej wychodzi kupienie kolejnego dysku.


    Cytat Zamieszczone przez Makudonarudo Zobacz posta
    W tematach backupu można też pomyśleć o kompresji plików JPG.
    Oryginalne potrafią ważyć po 10MB.
    A można je skompresować nawet do około 1MB a gołym okiem nie zauważymy różnicy.
    Ałć. Odważne stwierdzenie. Szczególnie na takim forum technicznych pixel-peeperów.
    pozdro.,
    m.
    __________________
    Canon EOS 3P broken | 28/1.8 | 50/1.4 | 85/1.8 | itd.
    © mxw | mm | deviant | portrety | fotoloader

  6. #26
    Uzależniony Awatar cybulski
    Dołączył
    Aug 2022
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    963

    Domyślnie Odp: Najtrwalsze nośniki

    Również mam wszystkie kadry cyfrowe od 2004 w katalogach podzielonych na lata. Niezmiennie korzystam z NAS, a że zawiera dwa dodatkowe dyski nvme na SSD cache to efekt jest taki, że aktualnie obróbka rawa prosto z NASa nie sprawia kłopotu. Mam w domu sieć na kablach cat 6e, zakładałem ją w 2009, więc przejście na prędkość sieci 10Gbit/s to już kwestia u mnie tylko zmiany jednego switcha. Mac Studio w standardzie daje gniazdo 10Gb/s, NASy obecnie też mają opcje 10Gb/s po RJ45.

    Z tą kompresją jpg to gra niewarta świeczki, wymiana dysków HDD na większe w macierzy NAS to w zasadzie tylko kwestia budżetu i to nie takiego już dużego a sama operacja jest dość łatwa, macierz sama się odbudowuje i po wymianie, sukcesywnie po jednym aż zakończy się odbudowa, wszystkich dysków zwiększy swój rozmiar.
    Ostatnio edytowane przez cybulski ; 17-02-2024 o 08:12
    linktr.ee/zbigniewurban5150||Canon R|RF16/2.8 EF35/2IS RF50/1.8, Sigmy Art EF 35/1.4 50/1.4 135/1.8, TTA50/0.95, 7A50/1.1, VM75/1.5, EF85/1.2L II, EF16-35/4L IS, RF70-200/4L IS, RF24-105/4L|BG-E22||Fuji Xpro3 XE4|xf18/2 xf27/2.8RWR xf18-55/2.8-4 SY12/2 TT23/1.4 ||Pleśniaki|Heliosy 58/2 50/1.8, Takumar Super 55/1.8, Vivitar 135/2.8||iPhone 14 PRO||

  7. #27
    Pełne uzależnienie Awatar candar
    Dołączył
    Jul 2008
    Miasto
    Chrząszczyrzewoszczyce, Powiat Łękołody
    Posty
    3 268

    Domyślnie Odp: Najtrwalsze nośniki

    Cytat Zamieszczone przez mystek Zobacz posta
    Najsensowniejsze wydaje się to, co NorthPole napisał. Czyli mieć kilka kopii i "aktualizować" też nośnik z czasem. Czyli HDD już powiedzmy wychodzą do lamusa, to z HDDków przegrać wszystko na SSD nvme. Za 5-10 lat znowu wejdzie jakiś inny standard, więc ponownie z SSD przenieść dane na nowe nośniki itd.
    HDD są z nami już 40 lat i wiemy o nich wszystko SSD mają pewną podstawową wadę – ograniczoną liczbę cyklu zapisu danych. Każdy zapis powoduje zużywanie komórek pamięci flash. Im więcej operacji zapisu użytkownik dokonuje na nośniku, tym szybciej ulega on uszkodzeniu. Każdy serwis komputerowy potwierdzi, że archwizowanie danych na dyskach SSD jest wielokrotnie bardziej zawodne niż na HDD i jednocześnie trudniej odzyskać z nich dane. Dodam od siebie, że dwa dyski SSD mi padły, ale na szczęście zawsze w kompach mam na nich wyłącznie system. Innym problemem, który nie jest bezpośrednio związany z żywotnością dysku SSD, ale z czasem przechowywania zapisywanych danych jest to, że komórki pamięci NAND Flash, bez dostarczania im energii mogą tracić swoją zawartość po kilku latach. Zakłada się, że jeżeli do komórki nie będzie dostarczonej energii pomiędzy 3 do 10 lat, to może utracić swój pierwotny stan i wtedy dane zginą.

    Lektura do poczytania: https://www.ontrack.com/pl-pl/blog/k...ski-twarde-ssd
    Ostatnio edytowane przez candar ; 23-02-2024 o 10:03
    Dawniej A1, F1N, EOS 50, 5, 3, 10D, 7D, 5D MARK I i II i III , N F-601, 801s , M DYNAX 505si , 7000 i 8000i , P K1000, ME SUPER, SUPER A , PROGRAM A, Fuji X-E1, X-T1, X-T2 , Nex5, A7 I i II obecnie: A7 IV , Nikon J1, Canon F1N , Kodak SIX20 , WELTI Ic i M42 moja strona II MM II IG II FB II 35photo II 500px II 1x.com

  8. #28
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Feb 2005
    Wiek
    55
    Posty
    2 417

    Domyślnie Odp: Najtrwalsze nośniki

    Ograniczoną liczbą zapisów straszono już dawno, napewno 12 lat temu kiedy kupowałem pierwszy SSD 120GB Intela. Miał paść po dwóch latach a działa do dziś. Tych zapisów według różnych źródeł może być od 2 do 3 tysięcy a więc dysk SSD o pojemności 1TB padnie po przerzuceniu przez niego 2 do 3 PB (petabajtów) danych. Powodzenia.

  9. #29
    Moderator Awatar Bangi
    Dołączył
    Jun 2010
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    42
    Posty
    4 683

    Domyślnie Odp: Najtrwalsze nośniki

    Cytat Zamieszczone przez mystek Zobacz posta
    Najsensowniejsze wydaje się to, co NorthPole napisał. Czyli mieć kilka kopii i "aktualizować" też nośnik z czasem. Czyli HDD już powiedzmy wychodzą do lamusa, to z HDDków przegrać wszystko na SSD nvme. Za 5-10 lat znowu wejdzie jakiś inny standard, więc ponownie z SSD przenieść dane na nowe nośniki itd.
    Czytając różne informacje na temat archiwizacji danych, SSD wydaje się być najmniej bezpiecznym sposobem obecnie.
    Archiwum trzymam na dwóch różnych dyskach HDD (zewnętrznych).

  10. #30
    Uzależniony Awatar cybulski
    Dołączył
    Aug 2022
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    963

    Domyślnie Odp: Najtrwalsze nośniki

    Nie tylko dla zawodowców https://arjunkarthaphotography.com/s...aphy-workflow/

    U mnie to standard od 2016 zarówno w pracy dla pracowników i w domu do fot i plików.
    Ostatnio edytowane przez cybulski ; 23-02-2024 o 10:38
    linktr.ee/zbigniewurban5150||Canon R|RF16/2.8 EF35/2IS RF50/1.8, Sigmy Art EF 35/1.4 50/1.4 135/1.8, TTA50/0.95, 7A50/1.1, VM75/1.5, EF85/1.2L II, EF16-35/4L IS, RF70-200/4L IS, RF24-105/4L|BG-E22||Fuji Xpro3 XE4|xf18/2 xf27/2.8RWR xf18-55/2.8-4 SY12/2 TT23/1.4 ||Pleśniaki|Heliosy 58/2 50/1.8, Takumar Super 55/1.8, Vivitar 135/2.8||iPhone 14 PRO||

Strona 3 z 9 PierwszyPierwszy 12345 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •